Menu

PATRON TRADYCJE ZWIĄZANE Z PATRONEM HISTORIA LOGO POLITYKA BEZPIECZNEGO INTERNETU Prezentacja o Zespole Szkół Ulotka z ofertą Zespołu Szkół

O SZKOLE

HISTORIA

 

Zarys historii szkoły w Starym Waliszewie 

W roku szkolnym 1927-28 w szkole tej uczyli Leon Podworski i Helena Kowalska.

9 grudnia 1938 r. przewodniczący Komitetu Budowy Szkoły w Waliszewie wyjaśniał Radzie Gminnej gminy Bielawy, że szkoła w tej wsi mieściła się w budynku gminnym posiadającym jedną „salę wykładową” i jedną małą, ciemną, nie nadającą się do pracy z dziećmi oraz jedną wynajętą, też bardzo małą i ciemną. Na tworzenie funduszu budowy szkoły część mieszkańców obwodu szkoły w Waliszewie opodatkowała się po złotówce, a część po dwa złote z morgi. Do szkoły w Waliszewie należały dwie morgi ziemi, czyli 1,12 ha, a chciano uzyskać więcej. Rada Gminna gminy Bielawy wyraziła zgodę na rozpoczęcie budowy szkoły w Waliszewie Starym w roku 1939. Jednak z powodu wybuchu wojny plan ten doczekał się realizacji dopiero w okresie PRL.

            W okresie II Rzeczpospolitej Polskiej i podczas okupacji lekcje odbywały się w izbach wynajętych od prywatnych właścicieli domów w Waliszewie. Można tu było ukończyć najwyżej sześć klas. Od początku PRL rolę budynku szkolnego spełnił dwór w Psarach, którym do końca okupacji zarządził Tadeusz Znaniecki.

            Pierwszym Kierownikiem tej szkoły w okresie PRL był wspominany już z okresu okupacji Leonard Podworski.  Chociaż szkoła mieściła się w Psarach, zachowała nazwę Szkoły Podstawowej w Waliszewie. Była to już szkoła siedmioklasowa, a od 1966r. ośmioklasowa. Po Podworskim kierowali nią kolejno: Zygmunt Szmitowski, Gabriel Lewiński, Kazimierz Gralak, a ostatnim kierownikiem a później dyrektorem podczas PRL był w latach 1964 – 1992 Stanisław Masłowski, za którego w 1974 r. został oddany do użytku nowy budynek szkolny w Waliszewie. Po nim funkcję dyrektora objęła Anna Krysicka, która od 1999 r. jest pierwszą dyrektorką Gimnazjum w Bielawach, a jej dotychczasowe stanowisko zajęła Halina Jedlińska.

Wówczas powstał problem utrzymania szkół podstawowych, gdyż po odejściu uczniów klas VII i VIII do trzyletniego gimnazjum pozostawało w niech, z wyjątkiem Bielaw, po mniej niż 100 uczniów, więc wszystkie kwalifikowały się do likwidacji, co było nierealne. W klasach I – VI w Sobocie było 83 uczniów, w Waliszewie 56, a najmniej w Borowie 46 uczniów. Dopiero w 2002 r. uległy likwidacji szkoły podstawowe w Borowie i w Waliszewie.

             Rodzice postanowili uratować szkołę i zawiązali Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Waliszew i Okolic, które stało się dla niej organem prowadzącym. Tak też powstała pierwsza w powiecie szkoła prowadzona przez stowarzyszenie, którego prezesem został p. Kazimierz Kujawski.

            Stanowisko dyrektora na pierwszy rok jej istnienia objęła dotychczasowa dyrektor Szkoły Podstawowej w Borowie Jadwiga Wojtera.

Obecnie dyrektorem Zespołu Szkół w Starym Waliszewie jest p. Iwona Bartosiewicz.

            1 września 2002 r. w szkole naukę rozpoczęło  50 uczniów klas I-VI i dziesięcioro w oddziale przedszkolnym. W 2004 r. utworzono klasę I gimnazjum, w kolejnych II i III oraz  przedszkole. Placówki połączono w Zespół Szkół Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Waliszew i Okolic w Starym Waliszewie, który 15 października 2005 r. przyjął imię Jana Pawła II. 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny SRWWiO im. Jana Pawła II w Starym Waliszewie
    Stary Waliszew 20 a
    99 - 423 Bielawy
  • 46 838 25 15

Galeria zdjęć