REGULAMIN ŚWIETLICY

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym SRWWiO im. Jana Pawła II w Starym Waliszewie

1. Postanowienia ogólne
  1. Świetlica jest integralną częścią szkoły - w swojej programowej działalności realizuje cele i zadania szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem treści i działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych zawartych w Statucie.
  2. Świetlica jest czynna zgodnie z potrzebami uczniów/wychowanków i i ch rodzicow.
  3. W świetlicy zadania realizowane są według rocznego planu pracy.
  4. Regulamin świetlicy opracowywany jest co roku przez wychowawców świetlicy (modyfikowany w miarę potrzeb) na początku każdego roku szkolnego.
  1. Cele i zadania świetlicy
  1. Wychowawcy w świetlicy szkolnej zapewniają dzieciom i młodzieży:
  1. zorganizowaną opiekę wychowawczą, pomoc w nauce oraz odpowiednie warunki do nauki własnej, rekreacji i rozwijania własnych zainteresowań.
  2. kształtują nawyki kultury osobistej i współżycia w grupie.
  3. rozwijają zainteresowania oraz zdolności.
  4. wdrażają do samodzielnej pracy umysłowej.
  5. udzielają pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
  6. organizują właściwy i kulturalny wypoczynek.
  7. współpracują i współdziałają ze szkołą, domem oraz środowiskiem lokalnym.
  1. Do zadań świetlicy należy:
  1. organizowanie opieki, pomocy w nauce, tworzenie warunków do nauki własnej, przyzwyczajanie do samodzielnej pracy;
  2. organizowanie gier i zabaw ruchowych, mających na celu prawidłowy rozwój fizyczny;
  3. odkrywanie i rozwijanie zainteresowań;
  4. stworzenie warunków do uczestnictwa w kulturze, organizowanie kulturalnych rozrywek, kształcenie nawyków kulturalnego życia codziennego;
  5. upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny i czystości oraz dbałości o zdrowie;
  6. rozwijanie samodzielności i samorządności;
  7. współdziałanie z nauczycielami, rodzicami/prawnymi opiekunami oraz instytucjami;
  8. zapewnienie bezpieczeństwa podczas wykonywania wyżej wymienionych zadań.
  1.  Założenia organizacyjne
  1. Uczniowie mogą korzystać ze świetlicy codziennie zgodnie z tygodniowym planem pracy.
  2. Kwalifikacja uczniów do świetlicy odbywa się na podstawie kart zgłoszeń, które wypełniają rodzice/prawni opiekunowie i składają u wychowawców świetlicy.
  3. Do świetlicy przyjmowani są wszyscy uczniowie, których rodzice / opiekunowie złożą w terminie wypełnione karty przyjęcia.
  1. Prawa i obowiązki uczestnika zajęć świetlicowych
  1. Uczeń/wychowanek przebywający w świetlicy szkolnej ma prawo do:
  1. wyboru zajęć zgodnie z zainteresowaniami;
  2. korzystania z pomocy wychowawcy w odrabianiu zadań;
  3. udziału w planowaniu pracy w świetlicy;
  1. Obowiązki uczestnika zajęć świetlicowych:
  1. systematyczny udział w zajęciach,
  2. nieopuszczanie świetlicy szkolnej bez uprzedniego zgłoszenia wychowawcy, (osoby, które chcą zwolnić się z zajęć świetlicowych muszą dostarczyć pisemną prośbę rodziców),
  3. dbałość o porządek i wystrój świetlicy,
  4. poszanowanie sprzętu i wyposażenia świetlicy,
  5. kulturalne zachowanie się w trakcie zajęć świetlicowych, respektowanie poleceń nauczyciela-wychowawcy,
  6. przestrzeganie regulaminu świetlicy.
  1. W świetlicy szkolnej mogą przebywać uczniowie nie zapisani do niej, oczekujący na terenie szkoły na planowe zajęcia lekcyjne lub pozalekcyjne.
  2. W świetlicy szkolnej mogą przebywać uczniowie danej klasy, skierowani do niej przez dyrektora szkoły w wyjątkowej sytuacji, np.: gdy zaistnieje nagła potrzeba zorganizowania zastępstwa za nieobecnego na lekcji nauczyciela.
  3. Wychowawcy świetlicy otaczają szczególną opieką wychowanków/uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
  1. Ustalenia końcowe
  1. Za zaginione wartościowe przedmioty przynoszone przez uczniów/wychowanków świetlica nie ponosi odpowiedzialności.
  2. Uczeń jest zobowiązany do poszanowania sprzętu świetlicowego i zabawek. Za zniszczony  lub uszkodzony sprzęt odpowiadają rodzice.
  3. Świetlica szkolna jest nieczynna w dniach wolnych od zajęć zgodnie z kalendarzem roku szkolnego oraz w dniu rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego.
  4. Świetlica szkolna jest czynna w dniach dodatkowo wolnych od zajęć.