Menu

PATRON TRADYCJE ZWIĄZANE Z PATRONEM HISTORIA LOGO POLITYKA BEZPIECZNEGO INTERNETU Prezentacja o Zespole Szkół Ulotka z ofertą Zespołu Szkół

O SZKOLE

PATRON

 

 

"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z inymi"
                                                                                                                                  Jan Paweł II

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był jednym z trójki dzieci Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ojciec Karola był urzędnikiem administracji wojskowej w randze porucznika. Matka zajmowała się domem i dziećmi. Zmarła 13 kwietnia 1929 roku w wieku 45 lat. W 1926 roku Karol rozpoczął naukę w siedmioklasowej Szkole Powszechnej w Wadowicach.

Jako dziecko nosił przezwisko "LOLEK''. Od pierwszej klasy podstawówki, aż do matury młody Karol był prymusem klasy i szkoły. Zwykle był chłopcem rozważnym, nie brał udziału w różnych wybrykach, ale jednocześnie był bardzo wesoły i lubiany przez kolegów. Po lekcjach biegł pędem z kolegami na podwórko, ulicę czy na boisko by grać w piłkę nożną. Lolek najbardziej lubił występować na bramce, w czym był najlepszy. Brał udział w pracach teatrzyku amatorskiego. W maju 1938 roku Karol Wojtyła zdał egzamin dojrzałości z ocenami bardzo dobrymi, a latem  razem z ojcem przeprowadził się do Krakowa.

 Rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wojna przerwała ich normalny tok. Karol nie zrezygnował z nauki, studiował dalej na tajnych kompletach, grając w teatrze amatorskim.

 Coraz bardziej jednak pociągała Wojtyłę mistyka i kiedy po śmierci ojca pozostał sam, zdecydował się odpowiedzieć na powołanie kapłańskie i rozpoczął studia w tajnym Seminarium.

 Pierwszego listopada 1946 roku Karol Wojtyła z rąk kardynała Sapiechy otrzymuje święcenia kapłańskie, a w dwa tygodnie później wyjeżdża do Rzymu na studia w Instytucie Angelicum. Uczy się pilnie, lecz w wolnych chwilach zwiedza słoneczną, bogatą w zabytki Italię.

W czerwcu 1948 roku ksiądz Wojtyła wraca do Polski i zostaje wikarym w Niegowici pod Gdowem, a w marcu 1949 roku zaczyna pracować w krakowskim kościele pod wezwaniem św. Floriana. Następnie zostaje profesorem KUL-u. Nie rezygnuje jednak z kontaktu z przyrodą. Nazywany "Wujkiem" organizuje z grupą młodych przyjaciół turystyczne wyprawy. W zimie były to narty, w lecie zaś kajaki lub wędrówki po górach.

Wojtyła szybko przechodził kolejne stopnie w kościelnej hierarchii, profesora, biskupa, arcybiskupa i kardynała. Szesnastego października 1978 roku zostaje ogłoszona światu wiadomość - kardynał Karol Wojtyła został papieżem i przyjął imię JANA PAWŁA II. Cała Polska oszalała z radości, w kościołach biły dzwony, a ludzie na ulicach ściskali się mając łzy w oczach.

13 maja 1981 roku dokonano zamachu na jego życie, - sprawcą okazał się Turek, Mahmed Ali Agca. Aktem wielkiego miłosierdzia Ojca Świętego było wybaczenie zamachowcy.

Jan Paweł II odbył dziesiątki pielgrzymek duszpasterskich, zyskując przydomek „papieża pielgrzyma". Każda z nich była niepowtarzalna i na długo zapadła w pamięci mieszkańcom odwiedzanych państw, miast i miasteczek. Szczególne znaczenie mają dla Nas - Polaków - pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny. Jan Paweł II odwiedził Polskę 9 razy.

2 kwietnia 2005 o godzinie 21:37 nasz Patron, Jan Paweł II umarł- powrócił do domu Ojca. Odszedł pozostawiając wielkie świadectwo pełne wskazówek życiowych, z których każdy pragnie choć w części skorzystać.

1 maja 2011r. Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym.

 

 

 

 

 

 

To jest Twój tekst, możesz go zmienić w każdej chwili.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny SRWWiO im. Jana Pawła II w Starym Waliszewie
    Stary Waliszew 20 a
    99 - 423 Bielawy
  • 46 838 25 15

Galeria zdjęć